אחרי האדם   מבוא למדעים | כיתה י׳ | תשפ״ג

צוות: ניר מאיר, ענבל הלצר

תחומי דעת: הקשר שבין פיתוח המדע לבין תרבות ומוסר, שדרוג האדם (עריכה גנטית, סייבורגים, רובוטים, התגברות על מחלות), בינה מלאכותית. 

שאלה פוריה: אילו סוגיות מוסריות ואתיות עולות מתוך פיתוחים מדעיים בעת הנוכחית? 

משך הפרויקט: מחצית ב׳

מיומנויות והרגלים: קריאה ותרגום של טקסט מדעי לשפה מובנת | סיכום כתבה והוצאת העיקר | חשיבה מסדר שני על אתיקה ומוסר | עיצוב חזותי מתוך מידע מילולי | כתיבה יוצרת.

תוצר: סיפור קצר מאוייר כקומיקס אשר עוסק בסוגיות של אתיקה, חוקים, מוסר ובינה מלאכותית.

רציונל הפרויקט 

מקצוע מבוא למדעים מוקדש ללמידה והבנה של מושגים אשר כרוכים בחזית המדע העכשווי, מעריכה גנטית דרך רובוטיקה, קשר מוח מכונה ובינה מלאכותית. המחצית החלה בחקר של פיתוחים מדעיים עכשווים ובשאילת שאלות על האופן בו אלו עשויים לשנות את החיים שלנו וניסוח סוגיות מוסריות סביב הנושאים הנדונים. 

חלקו השני של המהלך התמקד בבינה מלאכותית, כאשר שאלת האתיקה עומדת בליבת הפרויקט וממנו יצאו הקבוצות לחקר תחומים שונים בנושא הבינה המלאכותית. הרציונל שליווה אותנו הוא לאמת את עצמנו מול העכשווי והעתיד הקרוב של חיי היומיום שלנו, החל במכוניות אוטונומיות ועד אובדן מקומות עבודה וכלכלה חדשה. מטרת התוצר היא להצליח ולדמיין עולם בו הסוגיות האתיות והמוסריות כבר נוכחות וקיימות, הן כמקרה פרטי  והן ברמה הגיאו פוליטית והאמונית. מושגי יסוד כמו אהבה ואלוהים עומדים שוב למבחן. 

שיתוף פעולה: חלק מתוצר רב תחומי ״שאלה על מוסר וחברה״ - ספרות, תנ״ך ומבוא למדעים. (לחצו לצפייה בתוצר המשותף). 

מהלך הפרויקט:

תוצר ביניים לסיכום פרק א - אחרי האדם

לאחר עבודת חקר בה התלמידים נדרשו לסכם ולהבין פיתוח מדעי (עריכה גנטית, סייבורג, עוברים מלאכותיים, קריספר, הקשר בין האדם למחלות זאוניטיות, שיבוט והיתוך גרעיני), למצוא פיתוחים ושימושים משיקים, ולנסח סוגיות מוסריות מושכלות שעולות משימושים עתידיים אפשריים. יצרה כל קבוצה, פוסטר סיכום ובו דימוי מעורר למחשבה שנוצר בסיוע בינה מלאכותית (dell-e). לחצו על התמונות לצפייה בפוסטרים. 

תוצר סופי - פרק ב - בינה מלאכותית

לאחר חקר כיתתי משותף בו מצאנו והבנו שימושים עכשווים ועתידיים בבינה מלאכותית בתחומים מגוונים. בחרו כל צוות תלמידים נושא אחד להתמקד בו: אספו מקורות מידע, ועל בסיסם ניסחו סוגיות מוסריות-אתיות שישפיעו על עתיד האנושות בעידן הבינה המלאכותית. את הסוגיות הפכו לסיפור קצר מתוך נקודת מבט אנושית. הסיפורים אויירו, בסיוע בינה מלאכותית (adobe firefly) כקומיקס.

חצב מוקטן.pdf
חיטה מוקטן.pdf
חרוב מוקטן.pdf
חרצית מוקטן.pdf