מדע בדיוני בדיונה 1.0

מדע בדיוני בסביבה המקומית של חולון

מהלך הפרויקט

הצגת "קול קורא" לעיצוב פוסטר לסרט מדע בדיוני בדיונות.

ניתוח פוסטרים לסרטי מדע בדיוני - לאורך כל הפרויקט נותחו בשיעור פוסטרים של סרטי מדע בדיוני. הניתוח נעשה במליאה ובהתאם לשלב הנוכחי בפרויקט.

תסריט - תרגיל קצר לכתיבת תקציר עלילת הסרט. התסריט נועד לסייע בהחלטות עיצובויות בהמשך הפרויקט.

רקע - בחירת רקע לפוסטר תוך "שיטוט" ב- GoogleStreetView . חיתוך הרקע בפורמט פוסטר הינו ההחלטה העיצובית הראשונה בפרויקט.

ניתוח רקע לצורות - מציאת צורות ברקע הקיים, הוספת צורות חיצוניות והגדרת היחסים בינהן ובין הרקע. הניתוח הצורני מהווה בסיס לקומפוזיציה של הפוסטר.

חללית בשלושה קני מידה - יצירת (ציור, רישום או קולאז') חללית או אובייקט מרכזי אחר בפוסטר בשלושה קני מידה. דגש על הבדלים ברמת הפירוט והחדות בין שלושת קני המידה.

טיפוגרפיה - פיתוח פונט (גופן) בסגנון מדע בדיוני, בהתאם למאפיינים שנותחו בכיתה כגון שילוב אלכסונים, כתב בתוך צורה ותלת מימד.

קומפוזיציה - יצירת גרסאות שחור-לבן לפוסטר משילוב ככל המרכיבים שנצברו.

התנסות בצבע - על בסיס הגרסה הסופית של הפוסטר, מספר התנסויות בצבע, בטכניקות מגוונות (מגזרות נייר, צבעי מים, גירים, פנדה) ליצירת פוסטר סופי.

כיתה י, מגמת אמנויות העיצוב.

בהנחיית ענבל הלצר ומיטל כץ מינרבו. תשע״ו

מדע בדיוני בדיונה הוא פרויקט עיצוב לכיתות י', המתבסס על הטבע העירוני הקרוב - הדיונה בחולון - כבסיס ליצירה שנעה בין המציאותי לדמיוני. הדיונה הפכה עבורנו למרחב המזמן אפשרות לדמיון ולקריאה מחודשת של המציאות. מרחב שמסתיר בתוכו סיפורים מופלאים שרק מחכים לגילוי.

דרך סדרה של תרגילים מעולם העיצוב יצרנו סביבות דמיוניות המתקיימות בתוך המרחב הפיזי המקומי. התלמידים כתבו הצעות לסרטי מדע בדיוני המתקיימים בדיונה ועיצבו פוסטרים תואמים, המהווים פרשנות פרטית למרחב קיים.

הפרויקט משלב בין חיפוש שפה אישית, עידוד של רוח יצירה והיכרות אישית ובלתי אמצעית עם הסביבה המקומית וטבע עירוני הולך ונעלם. כל שלבי הפרויקט נעשו בעבודה ידנית, תוך שימוש בנייר, נייר פרגמנט, עפרון, עט, טוש, מכונת צילום, וצבעים.

נושאים מתכנית הלימודים בעיצוב שבאו לידי ביטוי בפרויקט:

צורה, קומפוזיציה, טיפוגרפיה, קנה מידה וצבע.

לחצו על הפוסטרים לצפייה בתסריט ובטיוטות.