לגו דמוקרטיה

פרויקט רב תחומי - אזרחות ועיצוב כיתה יא׳. כחלק מפרויקט רב תחומי שכבתי בנושא דמוקרטיה.

צוות: ענבל הלצר, ויוי וולפסון, נועה הרדוף, דיקלה רוטברט, הלה ברודי

תחומי דעת (ידע): זכויות אדם ועקרונות הדמוקרטיה.

מיומנויות והרגלים (תפקודי לומד):

אזרחות: יישום עקרונות של מושגים | ריבוי נקודות מבט (לראות את נקודת המבט של האחר) | קריאה והבעה חזותית | עבודת צוות | חשיבה ביקורתית | יכולת ניתוח ארועי אקטואליה | מידענות - מציאת כתבות רלוונטיות והתאמתן לנושא מדובר

עיצוב: חשיבה ביקורתית מתוך התבנוננות והבנת הקשר שבין עיצוב סביבת החיים ובין סוגיות אזרחיות ותרבותיות | עבודה מול לקוח ורמת גימור.

שאלה פוריה: למה לשמור על דמוקרטיה?

תוצר: ערכות סימולציה בלגו, לסוגיות אזרחיות מורכבות. הובלת שיעור לתלמידי חט"ב המבוססים על בניית הערכות ויצירת שיח אזרחי סביבן.

משך הפרויקט: מחצית ב

רציונל הפרויקט: במסגרת הפרויקט בחנו התלמידים את הקשר שבין זכויות אדם ועקרונות הדמוקרטיה לבין מפגשים עם מרחבים עירוניים ואנושיים. במהלך הלמידה, התלמידים למדו לקרוא, לייצר ולפתח מרחבים ובחנו את התפקיד שלהם כאזרחים במרחב. התוצר הסופי הוא סימולציות (משחק תפקידים) המתייחסות לסוגיות חברתיות ואזרחיות העולות מן המפגשים בין האדם למרחב. משחקי התפקידים האזרחיים נתמכו במודל המהווה פרשנות של המרחב האזרחי בו הם התרחשו כפי שעוצבו על ידי תלמידי השכבה כבסיס רעיוני והובאו לכדי גימור לערכת לגו מלאה (הכוללת את החלקים ואת הוראות הבניה), על ידי תלמידי המגמה.

סיור תל אביב | המרחב החברתי

במסגרת הפרויקט יצאו תלמידי השכבה לסיור בתל אביב - משדרות בן גוריון ועד כיכר אתרים, הכולל ביקור ב"מרחב החברתי" (מועדון הפוסיקט לשעבר).


הסיור נגע לסוגיות העוסקות בזכויות אדם ועקרונות הדמוקרטיה. מתוך התבוננות במרחב (שדרות בן גוריון) נגענו בזכות לחיים ולביטחון, קניין, שיוויון, ועקרונות הדמוקרטיה כמו פלורליזם, סובלנות ושלטון העם.


לאחר שבשיעורי האזרחות חקרנו גם את סוגיית מיסוד הזנות וחוק "איסור צריכת זנות" מיולי 2020, הגענו ל"מרחב החברתי", כדי להבין את הסוגיה האנושית שעומדת בבסיס חקיקת החוק. שאלת הבחירה, הזכות לחירות, הזכות לכבוד והזכות לחיים ולביטחון נכחו לאורך כל הסיור - מתוך התחושה הקשה של הפערים בין שדרות בין גוריון, מלונות היוקרה, והעבר של כיכר אתרים. בנוסף נפגשנו לשיחה עם לנה, אישה שורדת זנות לשיחה פתוחה על עברה, ועל הבחירות שלה בחיים.

לצפייה בחוברת הסיור

ניתוח מקרי בוחן מהמרחב הישראלי (תוצרי ביניים - שיעורי עיצוב)

התבוננות במרחב הבנוי הישראלי מתוך נקודת מבט אזרחית, והקשר שבין סביבה ותרבות מתוך סדרת מקרי בוחן ישראלים. (לחצו על התמונות לצפייה בעבודות התלמידים)

מרחב מגורים - התבוננות ביקורתית בשלוש טיפולוגיות מגורים ישראליות: דיור ציבורי (שיכון) והזכות לשיוויון, פרויקט בנה ביתך והזכות לקניין, מגורים עכשויים במגדלים והזכות לחירות.

מרחב ציבורי - מקרה בוחן כיכר רבין, התבוננות בחשיבות של מרחב ציבורי בסביבה העירונית, וביכולת של מקום למלא תפקידים אזרחיים שונים.

מרחב מסחרי - מקרה בוחן עזריאלי. התבוננות במרחבים המסחריים שהולכים ומתרבים בישראל, נראים דומה למרחבים ציבוריים, אך מנוהלים בידיים פרטיות.